První pomoc v některých životních situacích:„Měli bychom spíše chránit vlastní rovnováhu a dobrý životní pocit než hledat správného muže. Potom, a teprve potom dokážeme najít partnera, který se o nás bude opravdově zajímat. Protože čím lépe vyléčíme vlastní nedostatky a čím méně toho od partnera potřebujeme, tím snáze potkáme někoho, kdo sám nemá problémy a nehledá pouze pomoc.“


Jak se vyrovnat s rozchodem

Vedle úmrtí partnera je rozchod druhým emocionálně nejtěžším zážitkem, který můžeme v životě prožít. Mimo jiné také proto je tak těžké se s partnerem rozejít, byť rozchod iniciujeme my po mnohém utrpení ve vztahu.

Přijměte jako fakt období smutku plného zoufalé lítosti, potoků slz, bědování a loučení se se vším, co bylo. Přijměte fakt, že jsou dny (tyto dny), které je potřeba pouze přežít. Nic víc, nic míň.

Čím více pláčete, tím lépe a rychleji zvládnete proces smutnění a tím dříve se zranění vyléčí. Jako když vymýváte ránu – to je také proces, a na začátku je velmi bolestivý…až se rána vyčistí a bolest pomine, proces skončí. Stejně tak jako každý proces, skončí i proces smutnění.

Nelpěte na muži (ženě), který(á) vás odmítl(a). Proč? – jen ztrácíte čas. Neztrácejte čas a opakujte si: „Škoda, jeho (její) škoda“.

Vytvořte si záchrannou síť. Sedněte si a sepište seznam všeho, s čím můžete ve svém životě počítat. Starých zvyků, rituálů, zálib, hodnot.
Držte se starých přátel.
Vytvořte si nové přátele
Začněte dělat něco nového.


A ještě něco – nebuďte na sebe tvrdí a dopřejte si čas

„Uvědomte si, že vy nejste váš milovaný (vaše milovaná). Když vy rádi vstáváte za svítání nebo chcete denně uběhnout deset kilometrů, neznamená to, že to ten druhý bude chtít taky.“


Jak pečovat o vztah a být v něm co nejspokojenější

Nepředpokládejte, neočekávejte, ale otevřeně komunikujte. Nikdo není jasnovidný… Ani váš milý, který vám právě přivezl auto ze servisu umyté a nablýskané a hrdě vám ho odevzdává v očekávání vaší pochvaly, nemůže vědět, že jste právě chtěla, aby přišel domů jako obvykle, nezdržoval se ani kvůli vašemu autu v myčce, protože vy chcete odejít na důležitý rozhovor s kamarádkou…

Buďte odvážní a řekněte si o to, co potřebujete.

Chvalte, děkujte a nešetřete slovy vyjadřujícími lásku. A obdarovávejte. Dárky jsou konkrétním projevem lásky a díky dárkům se cítíme hýčkáni.

A občas udělejte něco neočekávaného.

„Ženy, které milují příliš, jednají, jako by láska, pozornost a uznání neměly žádnou váhu. A to tak dlouho, pokud je nevypáčí z mužů, kteří pro své vlastní problémy a zájmy nejsou schopni jim je nabídnout sami od sebe.“

Jak udržovat zájem partnera

Tady a teď mám na mysli zájem muže - a neříkejte milé slečny a paní, že o tom nepřemýšlíte A vy pánové, že vás to netěší. Tak proč se tomuto tématu vyhýbat? (Jak si udržet zájem ženy, to je úplně jiné téma, a hlavně - k tomuto cíli vedou zcela jiné cesty a prostředky, tak na to prosím při čtení následujícího nezapomeňte.)

Buďte pro muže výzvou! Muži jsou tu od toho, aby čelili výzvám. Odstraňte výzvu a zájem muže ochabne.
Přemýšlejte o tom, jak byste se chovala k muži, který vás nezajímá. Tak se chovejte i k tomu, o kterého máte velký zájem. Jenom tak budete výzvou…
Buďte ženou jako žádná jiná…

Působte žensky. Proč? Protože muži mají rádi ženy

Nedělejte ze svého partnera ani svého spasitele, ani svého terapeuta. Neříkejte mu o sobě všechno. Máte přece kamarádky, ne?

A hlavně! - když o vás muž neprojeví zájem, nepozve vás na kávu a podobně, tak o vás nemá zájem. To je vše. Konec. Tečka. Muž je lovec, proto nezačínejte vy. Byla by to první velká a často nenapravitelná chyba.


Jak předcházet únavě


Odpočívejte.
Odpočívejte ještě dříve, než se cítíte unavení.
Když jste unavení, nechoďte cvičit, běhat, na tenis atd., nesportujte. Je to jen další druh aktivity a tedy zdroj únavy. Když jste unavení, odpočívejte.

Nezabývejte se příliš a dlouho nedostatky kolem sebe a nedostatky druhých.

Udělejte si večer seznam toho, co musíte udělat druhý den tak, aby se tam vešlo ještě alespoň dalších 15 % - tím vytváříte časovou rezervu a eliminujete stres. Sepište seznam podle důležitosti toho, co musíte udělat.

Neodkládejte řešení věcí, do kterých se vám příliš nechce. Neodkládejte rozhodnutí. Udělat i špatné rozhodnutí je lepší než neudělat žádné. Máte tak jistotu toho, co dál dělat. Nejistota je stresující a unavující.

Naučte se požádat o pomoc a přidělovat úkoly bez pocitu viny.

Když se cítíte unavení, odpočívejte.

Nepracujte (samozřejmě pokud zrovna nemusíte), nechoďte cvičit, nezahlcujte se různými aktivitami, které „nesnesou odklad“, atd. – jednoduše odpočívejte. Jen odpočatý organismus může být zase aktivní, aniž byste si říkali o jeho potíže.

Zajímejte se o ostatní lidi kolem sebe.

Jak předcházet špatné náladě a udržet si pocit štěstí

Žijte přítomností. Nebabrejte se příliš v minulosti - najděte v ní svoje chyby a podle nich změňte, co můžete, dál nic – minulost je pryč, tu už nezměníte. Z přítomných okamžiků tvoříte svoji budoucnost, tím, že je žijete a jak je žijete – ne tím, že o budoucnosti přemýšlíte.

Pracujte. Ať se vám to líbí nebo ne, práce byla vždycky zdrojem uspokojení z dobře vykonaného díla… a tedy pocitů štěstí.

Komunikujte s okolím, udělejte první vstřícný krok a neprohlubujte zbytečně dobu mlčení. Tím nic ani nezískáte, ani se věci nevyjasní, ani se neposunete dopředu.

Občas (!) se trochu (!) pohádejte. Rychle to vyčistí vzduch, odplaví negativní emoce a můžete jít dál. …a to usmiřování ve vztahu

S konkrétními problémy bojujte. Nenechávejte je náhodě či osudu. Nikdo je za vás nevyřeší, samy nezmizí a myslet na ně znamená obrovský výdej energie. Tu můžete využít lepším způsobem.

Chvalte své okolí i sami sebe. Znáte ten příjemný pocit, když vám někdo říká, jak se vám něco povedlo? Tak proč ho sobě i ostatním nedopřát tak často, jak jen to jde.

Občas sobě i druhým udělejte drobnou radost, rozmazlujte se. Dárek je konkrétním vyjádřením zájmu i lásky k druhému.

Usmívejte se a smějte se…


PhDr.Trojanova

PSYCHOLOGICKA PORADNA
Praha 8
BUS č. 152, 169, 183
Nedaleko od stanice metra Kobylisy

Tel:777552206
www.psycholog-trojanova.cz, www.abc-homeopatie.cz